2019 Fur Rendezvous Amateur Photo Contest Winners

2019 FUR RENDEZVOUS JURIED AMATEUR PHOTO CONTEST


Thank you for participating in the 2019 Fur Rondy Amateur Photography Contest! Check back in late December to enter the 2020 contest!

Photo entries and prizes may be picked up at Blaine’s Art Supply STARTING Monday, March 18 – Monday, April 8, 2019. Unless prior arrangements are made, photos not claimed by April 8 will be discarded.

Winners

BEST OF SHOW

Jamin Hunter Taylor Best of Show Color Wildlife Eagle River
No Qualified Entries Best of Show Junior Entry Color
Shiela Mahaney Best of Show B&W Portrait Anchorage
No Qualified Entries Best of Show Junior Entry B&W

FIRST PLACE

Pamela York 1st Place Color Animals Anchorage
Dana Parrish 1st Place Color Creative Anchorage
Ann Kehl 1st Place Color Flowers Anchorage
Sanjana Greenhill 1st Place Color Fur Rondy Anchorage
Brittany Nelson 1st Place Color Portrait Anchorage
Anita Shepperd 1st Place Color Scenic Eagle River
T. Bart Quimby 1st Place Color Sports Eagle River
Bella Block 1st Place Color Unclassified Palmer
Jamin Hunter Taylor 1st Place Color Wildlife Eagle River
Amy Smith 1st Place B&W Animals Anchorage
Richard Dunmore 1st Place B&W Creative Anchorage
Ken Freeberg 1st Place B&W Flowers Anchorage
Volker J. Hruby 1st Place B&W Fur Rondy Anchorage
Shiela Mahaney 1st Place B&W Portrait Anchorage
Suzanne Rebich 1st Place B&W Scenic Anchorage
Volker J. Hruby 1st Place B&W Sports Anchorage
Anne Thompson 1st Place B&W Unclassified Anchorage
Serena Sweet 1st Place B&W Wildlife Eagle River

SECOND PLACE

Sam Amato 2nd Place Color Animals Wasilla
Gary Steinfort 2nd Place Color Creative Eagle River
Amy Smith 2nd Place Color Flowers Anchorage
Stefanie Coppock 2nd Place Color Fur Rondy Anchorage
Dana Rosso 2nd Place Color Portrait Anchorage
Bill Dam Jr 2nd Place Color Scenic Anchorage
Jennifer Aist 2nd Place Color Sports Anchorage
Kathy Cross 2nd Place Color Unclassified Soldotna
Robert Tappana 2nd Place Color Wildlife Anchorage
Amy Smith 2nd Place B&W Animals Anchorage
Bob Estey 2nd Place B&W Creative Anchorage
Bob Estey 2nd Place B&W Flowers Anchorage
Melissa J. Meade 2nd Place B&W Fur Rondy Anchorage
Shiela Mahaney 2nd Place B&W Portrait Anchorage
Johanna Grasso 2nd Place B&W Scenic Anchorage
T. Bart Quimby 2nd Place B&W Sports Eagle River
Heidi Kroll 2nd Place B&W Unclassified Anchorage
Ben Romig 2nd Place B&W Wildlife Cooper Landing

THIRD PLACE

Anita Shepperd 3rd Place Color Animals Eagle River
Heidi Kroll 3rd Place Color Creative Anchorage
Elizabeth Doble 3rd Place Color Flowers New York, NY
Volker J. Hruby 3rd Place Color Fur Rondy Anchorage
Grant Gibbs 3rd Place Color Portrait Anchorage
Grant Gibbs 3rd Place Color Scenic Anchorage
Greg Brennfleck 3rd Place Color Sports Anchorage
Marijke Willard 3rd Place Color Unclassified Anchorage
Linda Carroll 3rd Place Color Wildlife Anchorage
Sergey Meshcheryakov 3rd Place B&W Animals Anchorage
Candice Thomas 3rd Place B&W Creative Anchorage
Amy Smith 3rd Place B&W Flowers Anchorage
No Qualified Entries 3rd Place B&W Fur Rondy
Sergey Meshcheryakov 3rd Place B&W Portrait Anchorage
Sanjana Greenhill 3rd Place B&W Scenic Anchorage
Dale Walther 3rd Place B&W Sports Anchorage
Emily Mayer 3rd Place B&W Unclassified Anchorage
Jerry Herrod 3rd Place B&W Wildlife Anchorage

HONORABLE MENTION

Miranda Behnke Honorable Mention Color Animals Anchorage
Anita Shepperd Honorable Mention Color Creative Eagle River
Dana Parrish Honorable Mention Color Creative Anchorage
Dale Walther Honorable Mention Color Flowers Anchorage
Alvin Flowers Honorable Mention Color Fur Rondy Anchorage
Alvin Flowers Honorable Mention Color Fur Rondy Anchorage
Ginny Gillespie Honorable Mention Color Portrait Chugiak
Ginny Gillespie Honorable Mention Color Portrait Chugiak
Lela Sieler Honorable Mention Color Portrait Wasilla
Dana Parrish Honorable Mention Color Scenic Anchorage
Jose Oquendo Honorable Mention Color Scenic JBER
Nolan Cady Honorable Mention Color Scenic Anchorage
Serena Sweet Honorable Mention Color Scenic Eagle River
Gary Steinfort Honorable Mention Color Sports Eagle River
Greg Brennfleck Honorable Mention Color Unclassified Anchorage
Nataliya Udovyk Honorable Mention Color Unclassified Anchorage
Roy Burchfield Honorable Mention Color Unclassified Anchorage
T. Bart Quimby Honorable Mention Color Unclassified Anchorage
Amy MacKenzie Honorable Mention Color Wildlife Anchorage
Amy Smith Honorable Mention Color Wildlife Anchorage
Jerry Herrod Honorable Mention Color Wildlife Anchorage
Johanna Grasso Honorable Mention Color Wildlife Anchorage
Lauren Poulsen Honorable Mention Color Wildlife Anchorage
Robert Tappana Honorable Mention Color Wildlife Anchorage
Robert Tappana Honorable Mention Color Wildlife Anchorage
Sam Amato Honorable Mention Color Wildlife Wasilla
David Reed Honorable Mention B&W Animals Anchorage
Ginny Gillespie Honorable Mention B&W Portrait Chugiak
Ken Freeberg Honorable Mention B&W Scenic Anchorage
Elizabeth Doble Honorable Mention B&W Unclassified New York, NY
Loraine Andress Honorable Mention B&W Unclassified Anchorage
Volker J. Hruby Honorable Mention B&W Unclassified Anchorage

SELECTED FOR EXHIBITION

Alicia Watson Selected for Exhibition Color Animals Anchorage
Anita Shepperd Selected for Exhibition Color Animals Eagle River
Betsy Penfield Selected for Exhibition Color Animals JBER
Blanche Iliff Selected for Exhibition Color Animals Palmer
Jennifer Deutsch Selected for Exhibition Color Animals Anchorage
Jusdi Doucet Selected for Exhibition Color Animals Chugiak
Loraine Andress Selected for Exhibition Color Animals Anchorage
Pamela York Selected for Exhibition Color Animals Anchorage
Sergey Meshcheryakov Selected for Exhibition Color Animals Anchorage
Ben Romig Selected for Exhibition Color Creative Cooper Landing
Bob Estey Selected for Exhibition Color Creative Anchorage
Joanie Havenner Selected for Exhibition Color Creative Anchorage
Loraine Andress Selected for Exhibition Color Creative Anchorage
Sanjana Greenhill Selected for Exhibition Color Creative Anchorage
Andy Morckel Selected for Exhibition Color Flowers Anchorage
Bob Estey Selected for Exhibition Color Flowers Anchorage
Brionna Lopez Selected for Exhibition Color Flowers JBER
Clayton Olin Selected for Exhibition Color Flowers Anchorage
Elizabeth Doble Selected for Exhibition Color Flowers New York, NY
Gary Steinfort Selected for Exhibition Color Flowers Eagle River
Gary Steinfort Selected for Exhibition Color Flowers Eagle River
Joanie Havenner Selected for Exhibition Color Flowers Anchorage
Naomi Feaster Selected for Exhibition Color Flowers Palmer
Nataliya Udovyk Selected for Exhibition Color Flowers Anchorage
PJ Wilkins Bell Selected for Exhibition Color Flowers Eagle River
PJ Wilkins Bell Selected for Exhibition Color Flowers Eagle River
Susan Sherburne Selected for Exhibition Color Flowers Chugiak
Alvin Flowers Selected for Exhibition Color Fur Rondy Anchorage
Chet King Selected for Exhibition Color Fur Rondy Anchorage
Chuck Iliff Selected for Exhibition Color Fur Rondy Palmer
Gayle Nienhueser Selected for Exhibition Color Fur Rondy Anchorage
Volker J. Hruby Selected for Exhibition Color Fur Rondy Anchorage
Emily Mayer Selected for Exhibition Color Portrait Anchorage
Ginny Gillespie Selected for Exhibition Color Portrait Chugiak
Jennifer Deutsch Selected for Exhibition Color Portrait Anchorage
Katie Finlinson Selected for Exhibition Color Portrait Anchorage
Miranda Behnke Selected for Exhibition Color Portrait Anchorage
Penina Fatuleai Selected for Exhibition Color Portrait Anchorage
Penina Fatuleai Selected for Exhibition Color Portrait Anchorage
Shiela Mahaney Selected for Exhibition Color Portrait Anchorage
T. Bart Quimby Selected for Exhibition Color Portrait Eagle River
Amy MacKenzie Selected for Exhibition Color Scenic Anchorage
Amy Smith Selected for Exhibition Color Scenic Anchorage
Amy Smith Selected for Exhibition Color Scenic Anchorage
Ben Romig Selected for Exhibition Color Scenic Cooper Landing
Betsy Penfield Selected for Exhibition Color Scenic JBER
Bill Dam Jr Selected for Exhibition Color Scenic Anchorage
Bill Dam Jr Selected for Exhibition Color Scenic Anchorage
Bob Estey Selected for Exhibition Color Scenic Anchorage
Bob Estey Selected for Exhibition Color Scenic Anchorage
Candice Thomas Selected for Exhibition Color Scenic Anchorage
Candice Thomas Selected for Exhibition Color Scenic Anchorage
Chet King Selected for Exhibition Color Scenic Anchorage
Dana Parrish Selected for Exhibition Color Scenic Anchorage
Grant Gibbs Selected for Exhibition Color Scenic Anchorage
Greg Brennfleck Selected for Exhibition Color Scenic Anchorage
Heidi Kroll Selected for Exhibition Color Scenic Anchorage
Jennifer Aist Selected for Exhibition Color Scenic Anchorage
Joanie Havenner Selected for Exhibition Color Scenic Anchorage
Joanie Havenner Selected for Exhibition Color Scenic Anchorage
Jose Oquendo Selected for Exhibition Color Scenic JBER
Joselin Romero – Junior Entry Selected for Exhibition Color Scenic Anchorage
Kat Sowa-Lapinskas Selected for Exhibition Color Scenic Anchorage
Kathy Cross Selected for Exhibition Color Scenic Soldotna
Ken Freeberg Selected for Exhibition Color Scenic Anchorage
Laurie Racenet Selected for Exhibition Color Scenic Anchorage
Pat Hayward Selected for Exhibition Color Scenic Anchorage
Robert Tappana Selected for Exhibition Color Scenic Anchorage
Sanjana Greenhill Selected for Exhibition Color Scenic Anchorage
Susan Sherburne Selected for Exhibition Color Scenic Chugiak
Volker J. Hruby Selected for Exhibition Color Scenic Anchorage
Gary Steinfort Selected for Exhibition Color Sports Eagle River
Jennifer Aist Selected for Exhibition Color Sports Anchorage
Laurie Racenet Selected for Exhibition Color Sports Anchorage
Serena Sweet Selected for Exhibition Color Sports Eagle River
Alicia Watson Selected for Exhibition Color Unclassified Anchorage
Amanda Hinners Selected for Exhibition Color Unclassified Anchorage
Ann Kehl Selected for Exhibition Color Unclassified Anchorage
Emily Mayer Selected for Exhibition Color Unclassified Anchorage
Jen Chase Selected for Exhibition Color Unclassified Anchorage
Jose Oquendo Selected for Exhibition Color Unclassified JBER
Joselin Romero – Junior Entry Selected for Exhibition Color Unclassified Anchorage
Kat Sowa-Lapinskas Selected for Exhibition Color Unclassified Anchorage
Kayleen Preston Selected for Exhibition Color Unclassified Anchorage
Marijke Willard Selected for Exhibition Color Unclassified Anchorage
Marijke Willard Selected for Exhibition Color Unclassified Anchorage
Serena Sweet Selected for Exhibition Color Unclassified Eagle River
Susan Sherburne Selected for Exhibition Color Unclassified Chugiak
Suzanne Hoisington Selected for Exhibition Color Unclassified Anchorage
Suzanne Hoisington Selected for Exhibition Color Unclassified Anchorage
Suzanne Rebich Selected for Exhibition Color Unclassified Anchorage
Amy MacKenzie Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Amy MacKenzie Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Andy Morckel Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Andy Morckel Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Ann Kehl Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Betsy Penfield Selected for Exhibition Color Wildlife JBER
Candice Thomas Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Charles Bronson Selected for Exhibition Color Wildlife Seward
Charles Bronson Selected for Exhibition Color Wildlife Seward
Ed Atwell Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Gayle Nienhueser Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Greg Merrill Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Greg Merrill Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Heidi Kroll Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Jailyn Hitchings – Junior Entry Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Jamin Hunter Taylor Selected for Exhibition Color Wildlife Eagle River
Jamin Hunter Taylor Selected for Exhibition Color Wildlife Eagle River
Jamin Hunter Taylor Selected for Exhibition Color Wildlife Eagle River
Jennifer Aist Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Jennifer Deutsch Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Joanie Havenner Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Johanna Grasso Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Johanna Grasso Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Karla Arrington Selected for Exhibition Color Wildlife Palmer
Kathy Cross Selected for Exhibition Color Wildlife Soldotna
Lauren Poulsen Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Lauren Poulsen Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Lauren Poulsen Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Linda Carroll Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Lindsay Bradley Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Maggie Calica Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Maggie Calica Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Mark A. McCaffrey Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Melissa J. Meade Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Melissa J. Meade Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Mickey Foster Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Mickey Foster Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Mickey Foster Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Mickey Foster Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Mickey Foster Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Nanette Jamieson Selected for Exhibition Color Wildlife Eagle River
Nanette Jamieson Selected for Exhibition Color Wildlife Eagle River
Pat Hayward Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Roy Burchfield Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Roy Burchfield Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Roy Burchfield Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Sam Amato Selected for Exhibition Color Wildlife Wasilla
Sam Amato Selected for Exhibition Color Wildlife Wasilla
Sam Amato Selected for Exhibition Color Wildlife Wasilla
Serena Sweet Selected for Exhibition Color Wildlife Eagle River
Stephen Stone Selected for Exhibition Color Wildlife Anchorage
Candice Thomas Selected for Exhibition B&W Animals Anchorage
Gayle Nienhueser Selected for Exhibition B&W Creative Anchorage
Gayle Nienhueser Selected for Exhibition B&W Creative Anchorage
Mary Kincaid Selected for Exhibition B&W Creative Anchorage
Gary Steinfort Selected for Exhibition B&W Flowers Eagle River
Miranda Behnke Selected for Exhibition B&W Flowers Anchorage
Betsy Penfield Selected for Exhibition B&W Portrait JBER
Brionna Lopez Selected for Exhibition B&W Portrait JBER
Kat Sowa-Lapinskas Selected for Exhibition B&W Portrait Anchorage
Amy Smith Selected for Exhibition B&W Scenic Anchorage
Candice Thomas Selected for Exhibition B&W Scenic Anchorage
David Reed Selected for Exhibition B&W Scenic Anchorage
Joanie Havenner Selected for Exhibition B&W Scenic Anchorage
Betsy Penfield Selected for Exhibition B&W Unclassified JBER
Bob Estey Selected for Exhibition B&W Unclassified Anchorage
Susan Sherburne Selected for Exhibition B&W Unclassified Chugiak
T. Bart Quimby Selected for Exhibition B&W Unclassified Eagle River
Ben Romig Selected for Exhibition B&W Wildlife Eagle River
Heidi Kroll Selected for Exhibition B&W Wildlife Anchorage
Melissa J. Meade Selected for Exhibition B&W Wildlife Anchorage
Volker J. Hruby Selected for Exhibition B&W Wildlife Anchorage